Viděli jsme nejlepší z nejlepších na MS v moderní gymnastice Stuttgart 2015
Blíž se snad už mistrovství světa v moderní gymnastice ani konat nemohlo, pokud pomineme kacířskou myšlenku, že bychom si ho uspořádali v Česku. A tak jsme stejně jako jiní nadšenci využili této jedinečné příležitosti a vypravili se na světovou přehlídku krásy a pohybu do německého Stuttgartu.
Z celého sportovního týdne jsme si vybrali asi to nejlepší – finálové skupiny čtyřboje jednotlivců, ve kterých se představilo celkem 24 nejlepších moderních gymnastek, které prošly kvalifikací. Odpolední závod patřil závodnicím, které postoupily na 13. až 24. místě a večerní pak první dvanáctce.
Po vstupu do Porsche arény nás přivítala krásně vyzdobená hala a atmosféra nedočkavých diváků. Pro odpolední závod jsme měli lístky na sedadla umístěná za mantinelem naproti rozhodčím, takže jsme z páté řády mohli pěkně zblízka sledovat nastupující a odcházející závodnice a zejména jejich reakce v „kiss and cry“ koutku po odcvičení.
Přímo za námi bylo zhruba deset ortodoxních bulharských fanynek, které, vyzbrojeny vlajkami a trubkami, neuvěřitelně povzbuzovaly své závodnice Vladinovou a Matevu. Díky tomu můžete část naší výpravy vidět na videu skupiny B v čase 22:35.
Odpolední část skupiny B byla sice zaplněna diváky „jen“ zhruba ze dvou třetin, ale to nic neubralo na atmosféře v hale a už vůbec ne na výkonech závodnic. Byl to prostě koncert dokonalosti pohybu, krásných dresů a choreografie na rytmickou hudbu. Měli jsme rovněž možnost vidět osobně i legendární Alinu Kabajevu, která se účastnila v roli čestného hosta.
Zaujaly nás zejména neuvěřitelné, až osminásobné rotace nebo dálkové skoky, jejichž letové fáze jako by občas i popíraly zemskou přitažlivost. Každá ze závodnic vynikala něčím jiným, co nás zaujalo. Ale na druhou stranu, oku kritika neunikly ani občasné drobné chybky, které i na takové vrcholové úrovni k tomuto sportu prostě patří a vytvářejí pak výsledné pořadí.
Celou odpolední skupinu B můžete shlédnout na YouTube.
Ve večerní části skupiny A jsme zasedli do hlediště z boku závodní plochy, takže jsme sice měli závodnice trochu dále, ale zato s pěkným nadhledem. A závodní klání se rozeběhlo pěkně zostra, když se hned v první sestavě předvedla Margarita Mamun s obručí. Následovaly sestavy dalších závodnic zvučných jmen a ovace zcela zaplněné haly byly vždy bouřlivé, takže již u páté sestavy nás bolely notně ruce od tleskání.
Výkony moderních gymnastek první dvanáctky byly zase o kus lepší než u odpolední části. Ale přesto zrovna tak, jak nás některé sestavy uchvátily, tak nás jiné nepřesvědčily. Například vítězka Yana Kudryavtseva z Ruska měla dvě sestavy skvělé a dvě slabší, včetně viditelných chybiček. Ale tak tomu víceméně u všech závodnic. Naše oblíbená ukrajinka Ganna Rizatdinova měla obrovskou smůlu hned v první sestavě s kužely, kdy po krásném výkonu skončila na poslední takt hudby jednou kuželkou částečně za čárou. Její sestavy ale mají originální náboj a mně osobně se nejvíce líbila choreografie se stuhou na hudbu z Carmen ve spojení s originálním rudým dresem.
Gruzínka Salome Pazhava předvedla v sestavě s kužely nádherné krokovky inspirované gruzínskými národními tancemi. V kontrastu s ní byla choreografie Varvary Filou z Řecka, která na strhující řecký tanec Sirtaki odcvičila technicky skvěle, ale dle mého názoru choreograficky mimo a taneční pasáže, které jsem očekával, se na rozdíl od Salome nedostavily, což bylo zklamání. V této souvislosti musím podotknout, že i na závodech v ČR jsem již viděl pár českých choreografií, které by se rozhodně neztratily ani na MS.
Ohodnotit výkony závodnic muselo být těžké především pro rozhodčí, mezi nimiž zasedla i naše Blanka Mlejnková, předsedkyně ČSMG. To, že je tato funkce velmi prestižní i náročná, odpovědná a možná i trochu nevděčná, je nepochybné.
Ač věk moderních gymnastek účastnících nejvyšších světových soutěží často nepřesahuje 20 let, i ve Stuttgartu se našly výjimky, třeba 24letá izraelka Neta Rivkin, která skončila nakonec sedmá a neuvěřitelná portugalka Carolina Rodriguez, která si svým devátým místem rovněž zajistila účast příští rok na Olympiádě v Riu, kde bude závodit již jako 30letá moderní gymnastka, což je v tomto sportu téměř neuvěřitelné.
Poslední kolo sestav, kdy se již rýsovalo v podstatě výsledné pořadí, bylo odměňováno dvojnásobnou porcí ovací, zejména u závodnic umístěných v první desítce. První dvě místa pro ruské závodnice byla asi zasloužená bez ohledu na to, kdo by radši viděl zlatou Mamun nebo Kudryavtsevu. Jejich výkony byly možná až příliš technicky orientované a diváky často více osloví originalita choreografií jiných závodnic, třeba již zmíněné Rizatdinové nebo Pazhavy.
Celou večerní skupinu A můžete shlédnout na YouTube.
Potěšilo nás i setkání se členy jiných českých oddílů, ale myslím, že na to, jak je Stuttgart blízko, tam moc čechů nebylo, což je škoda. Protože vidět takové výkony na vlastní oči a atmosféru na vlastní uši nám nezprostředkuje žádné video.
Samozřejmě nemohu předstírat, že mně nezajímala i technická stránka MS. Hala byla velikostí i dispozicí víceméně totožná s naší KV Arenou. Samozřejmě výzdoba a technické provedení závodní plochy i zázemí bylo špičkové a jistě nás bude inspirovat pro příští závody v Karlových Varech tak, aby se i naše závodnice mohly cítit jako na mistrovství světa.
Jiří Herian
Přidat komentář
Přehled komentářů
-
Napište první komentář!