Moderní gymnastika není kroužek
Moderní gymnastika je olympijský sport, dovolím si tvrdit, že jeden z nejkrásnějších a rozhodně nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že i svým způsobem jeden z nejnáročnějších. Hodnotami tohoto sportu jsou „elegance pohybu“, „vytrvalost“ a „sebeovládání“.
To by si měli uvědomit zejména rodiče (protože po šestiletých holčičkách to těžko lze požadovat) a přistupovat k tomuto sportu ne jako zájmovému kroužku, ale komplexnímu sportu, kde k úspěchu nestačí pouze dovednosti gymnastky a rok tréninku…
Oč je delší a náročnější cesta, o to sladší je odměna
Moderní gymnastika je velmi sportem velmi komplexním, který vyžaduje od malých děvčat, která s tímto sportem začínají, mnoho dovedností i dalších předpokladů najednou. A počáteční talent či dokonalý somatotyp, jak je vidět z příkladu mnoha mistryň světa, není vždy tím rozhodujícím. Prvním a v podstatě základním předpokladem je začít s tímto sportem v opravdu časném věku, ideálně 6 – 7 let. Malá moderní gymnastka musí zvládnout nejen jednotlivé artistické prvky, ale i manipulace s náčiním, dosáhnout pevného držení těla a předepsané výdrže v požadovaných polohách. A to vše najednou, v rytmu hudby a ve sledu různých cviků sestavy, které se neopakují (jako např. kroky u tance). Zkuste si vzpomenout, jak vám i ve věku kolem osmnácti, dvaceti let dělalo problém v autoškole točit volantem, k tomu řadit, šlapat na pedály a ještě sledovat silnici před autem. A posadili byste svojí šestiletou holčičku do auta s vizí, že to zvládne? V moderní gymnastice to zvládnout může, a to je na tomto sportu náročné i krásné zároveň.
A navíc – k tomu aby to gymnastka zvládla, vede ještě ta dlouhá cesta. Nestačí trénovat rok, výsledky se dostaví až po několika letech tréninku. Stejně jako v bojových uměních – tam také nestačí se naučit chvaty, ale žák se musí naučit i myslet. Zrovna tak v moderní gymnastice se musí malá holčička naučit i disciplínu, sebekázeň a ovládat svoji hlavu. Musí vědět, proč každý cvik nebo manipulaci musí vyzkoušet dvacetkrát po sobě, každý den, tak dlouho, až to zvládne jako velké gymnastky v oddíle, které má třeba za vzor. Ta, co si toto nesrovná v hlavě, nebo k tomu postupně nedospěje, bude trénink zčásti vnímat jako něco, co ji nebaví a občasné zábavné „tanečky“.
Možná v dnešním dynamickém světě se vytrvalost „nenosí“, ale to je jen výmluva na slabou vůli. Naopak vytrvalost je dnes právě o to více obdivuhodná a v moderní gymnastice je jednou ze základních hodnot tohoto sportu. Jen ta gymnastka, která setrvá a vydrží, dosáhne kýžených úspěchů při závodech, porovná se s jinými soupeřkami z republiky i ze zahraničí a uvědomí si svoji vlastní hodnotu. Není bez zajímavosti, že vrcholové moderní gymnastky u nás i v zahraničí jsou ve velké většině inteligentní a studují vysoké školy. A do života si děvčata odnesou nejen sportovní dovednosti a elegantní postavu, ale i taneční dovednosti, sebeovládání a úctu k druhým. To není málo.
Rodiče jsou nedílnou součástí úspěchu
Žádná moderní gymnastka svoji sportovní kariéru nezvládne, pokud k tomu nebude mít podmínky v rodině. Podpora ze strany rodičů je opravdu neopominutelná. Rodiče musí obětavě malou gymnastku motivovat, zlepšovat její sebekázeň a disciplínu, musí ji pravidelně nejen vodit na tréninky, ale jezdit s ní často o víkendech i na závody, což vyžaduje investici nejen finanční, ale zejména časovou a často i psychickou. Rodič by se měl ztotožnit s tímto náročným sportem, pochopit nejen jeho krásu, ale i úskalí, přes která se musí přenést, věřit nejen budoucím úspěchům své dcery, i když dnes nevidí možná ani jejich náznaky a věřit rovněž trenérům, kteří mají stejně vášnivý zájem na úspěchu svých svěřenek.
A nic není zadarmo
Jsme závodní sportovní oddíl. Nejsme zájmový kroužek. Jsme financováni převážně z vlastních členských příspěvků a z malé části od ochotných sponzorů. Nedostáváme žádné finance z rozpočtu školství nebo sportovních svazů. Naši trenéři a funkcionáři dělají svoji práci ochotně, obětavě a bez nároku na mzdu. Na rozdíl od jiných sportů je finanční náročnost tohoto sportu stále spíše na spodní hranici a to, co stojí moderní gymnastika za celý rok, stačí v některých sportech tak na měsíc. A je tomu tak i díky tomu, že se najdou odpovědní rodiče, kteří neváhají ochotně pomoci s přípravou tělocvičny či pomocí při vlastních závodech a dalších oddílových akcích. Pokud se i nadále udrží solidární pomoc rodičů v potřebné míře, tak jako tomu je běžné i u sportovních spolků na „západě“, tak se také udrží solidárně přijatelná výše členských příspěvků. A moderní gymnastika bude nadále dostupná široké základně děvčat, o což nám také jde.
Věřím, že i moje cesta, kterou jsem si musel k pochopení kouzla moderní gymnastiky a podpoře oddílu coby rodič těžce prošlapat sám, bude dalším rodičům dobrým příkladem a usnadněním jejich cesty. A že se pro dobře fungující oddíl nakonec najde dostatek dobrovolníků, kteří budou svoji pomoc brát nejen jako práci pro svoji dceru, ale i jako všeobecně prospěšnou podporu tohoto krásného sportu a všech děvčat, která se mu věnují. Myslím, že dobrý pocit z toho, že pomůžu také druhým, je k nezaplacení.
Jiří Herian
Přidat komentář
Přehled komentářů
-
Disciplíny
15. 7. 2024 0:27:53 | Bronislav
Dobrý den, z textů vnímám, že gymnastice opravdu rozumíte a tak mám otázku. Mám dceru 6 let, která je pohybově velmi nadaná a právě gymnastika se nám zdá jako ideální sportovní aktivita. Nejsme si ale jisti čím je nejlepší začít? Koukal jsem na to, co lze vidět na letošní LOH2024 https://www.betarena.cz/rubriky/sportovni-clanky/gymnastika-na-olympiade-2024-v-parizi-program-vysledky-cesi_9322.html#info-discipliny trošku nás mate, že některé disciplíny jsou jen čistě mužskou záležitostí a jiné zase dělají jen ženy. Je to možné, nebo to tak je dáno pouze na LOH jinak každý dělá všechno co chce i na soutěžní úrovni?