Kdy pořídit správné náčiní
Byl jsem požádán, abych popsal kdy, jak a proč pořídit jaké náčiní začínající gymnastce s ohledem na její věk. Byl bych rád, abyste tento článek brali pouze jako doporučení a snad i radu. Rád bych předem zdůraznil, že jsme závodní sportovní oddíl, a od toho se odvíjí i závodní kategorie a soutěže, které jsou pro nás prioritní, kterých se chceme zúčastnit.
Tyto kategorie již byly popsány někde v dřívějších článcích, nicméně pro úvod udělám malou rekapitulaci.
V České republice se soutěží ve třech programech, z čehož dva jsou hodnoceny dle upravených národních pravidel a jeden podle mezinárodních pravidel FIG. Národní jsou Základní program (ZP) a Kombinovaný program (KP). Mezinárodní se nazývá Volný program (VP).
Nechci zde podrobně popisovat rozdíly mezi těmito soutěžemi, protože to sem ne zcela patří, ale jen abyste měli přehled, protože i toto navazuje na volbu, kdy a jaké načiní gymnastce pořídit.
Náš oddíl se zabývá pouze ZP a to jen 0., I. a II. kategorií. Tento program je volen pouze pro začínající malé gymnastky, aby se naučily základní techniku těla i techniku náčiní. KP se nezabýváme a nemáme to zatím ani v nadcházejícím období v plánu.
Pro nás je důležitý ten nejnáročnější a zároveň nejprestižnější program, a to Volný (dále jen VP), na který chceme co nejsvědomitěji připravit naše svěřenkyně.
V každém z těchto programů je vždy dané náčiní, se kterým se bude soutěžit v určené věkové kategorii. ZP a KP mají náčiní pro každou věkovou kategorii přesně určené stále stejně. U VP se pro dané věkové kategorie náčiní losuje, vždy v určitých cyklech (zpravidla olympijských).
Myslím, že by toto pro úvod stačilo a že se dostaneme k tomu podstatnému, pořízení náčiní. V moderní gymnastice máme několik druhů náčiní, které musí gymnastka ovládat, aby se mohla uplatnit v nabitém startovním poli a náročném programu. Kromě soutěže bez náčiní (BN) to jsou:
Švihadlo, Obruč, Míč, Kužele a Stuha
Ideální věk začínající gymnastky je někdy okolo 5. – 6. roku. Je samozřejmé, že dívky v tomto věku se musejí vypořádat s mnohými ještě vývojovými nedostatky, hlavně co se týče motoriky, zpevnění atd. Musíte proto pochopit, že tady je startovní čára a cíl je opravdu velmi, velmi daleko, není to sprint ale spíše maraton. Mladé gymnastky se budou úplně ze všeho nejdříve učit, jak správně stát, jak se zpevnit, jak zdokonalovat svůj rozsah a vůbec naučit se ovládat své, zatím (nemotorné) končetiny a tělo a v neposlední řadě také získat potřebnou disciplínu.
Nic méně již v tomto věku se budou učit i první manipulace s náčiním. Je proto nutné aby, v jejich základním vybavení bylo švihadlo a obruč. Míč můžete pořídit také, je to další náčiní, které navazuje soutěžně na předchozí dvě a bude jen správné, pokud se malá gymnastka seznámí s tímto náčiním již v nižším věku, nicméně to není nutné hned a stačí ho mít kolem 8. – 9. roku. Kužele a stuha mohou opravdu počkat, až bude gymnastka starší, cca kolem 10 - 11 let. Samozřejmě, pokud budete chtít své ratolesti pořídit i toto náčiní, ničemu to nebrání, jen mějte na paměti, že v tomto věku ho budou mít zatím spíše opravdu jen na hraní.
Něco jiného je, pokud do oddílu nastoupí gymnastka, která je o poznání starší. Tam bych to řešil asi individuálním přístupem, který bude záviset na tom, jak je gymnastka nadaná, jak rychle bude zvládat manipulace apod. Tady bych určitě ze začátku volil náčiní takové, které bude nutné k danému vypsanému programu pro její věkovou kategorii v aktuálním období. V tomto případě bych vám doporučil se určitě nejdříve poradit s trenéry, kteří vám velmi rádi a ochotně poskytnou potřebné informace a rady.
Děkuji za pozornost a přeji všem našim gymnastkám co nejvíce úspěchů v tomto nádherném sportu.
Jiří Špička
Přidat komentář
Přehled komentářů
-
Napište první komentář!