Carlsbad RG Cup – Ohlédnutí druhé
S týdenním odstupem přináším druhé ohlédnutí za prvním Carlsbad RG Cupem. Tentokrát bych se rád na naše první mezinárodní závody v moderní gymnastice podíval v tom nejlepším světle. Tak, jak měly působit a také působily na závodnice a diváky.
Možná budu používat pro hodnocení superlativy, možná budu trochu neskromný, ale myslím, že na to jako pořádající oddíl máme nárok – tady zbytečná skromnost stranou, všichni, kdo přiložili ruku k dílu, si jistě zaslouží, abychom dobré dílo po právu pochválili.
Duch místa i města
Moderní gymnastika je krásný sport a Karlovy Vary jsou krásné lázeňské město. Už toto spojení vytváří předpoklad atraktivity svým dosahem daleko za hranice Evropy. A také se tato myšlenka ukázala správná. Závody jsme prezentovali jako „přátelské“ a „pohodové“, chtěli jsme, aby závodnice a jejich doprovod si užily nejen závodů, ale i Karlových Varů. Jsme rádi, že většina klubů se s touto myšlenkou ztotožnila a této možnosti ke své spokojenosti využila.
Hovořit v souvislosti s několik let starou (spíše správněji novou) KV Arenou o duchu místa je trochu nemístné, ale nicméně musím konstatovat, že ačkoliv jsem měl z velikosti haly nejprve trochu strach, tak závody naopak ukázaly, že dostatek prostoru poskytoval všem tolik volnosti, že to samo o sobě jistě přispělo ke klidné a tím pohodové atmosféře.
Navíc i termín v půlce června, kdy je po mistrovstvích, jsou víceméně uzavřeny známky ve škole je právě pro pohodu a klid závodnic také důležitý a pro naše závody se potvrdil jako optimální.
Několik nej…
I my, stejně jako jiní pořadatelé, jsme chtěli, aby právě ty naše závody byly „nej“. Věřím, že v mnoha směrech se nám to povedlo a některé technické a organizační „vychytávky“ našich závodů nejsou na soutěžích moderní gymnastiky běžné, pokud nejsou zcela premiérové.
KV Arena
I když o KV Areně toho bylo v médiích napsáno mnoho, jedno jí upřít nelze. Pořádání závodů moderní gymnastiky v takto moderní sportovní aréně s výškou stropu 12 metrů je výjimečné i v evropském měřítku. Navíc využití multimédií, jako byl kamerový přenos na videokostku, využití obrazovkového prstence kolem areny pro sponzory, či průběžné zobrazování známek na monitorech se velmi líbilo. Tuto část navíc v příštím roce ještě značně vylepšíme.
Účastníci
Hned v prvním ročníku se vrchovatě podařilo naplnit pojem „mezinárodní“, když se zúčastnilo 131 závodnic z 29 klubů, z čehož přibližně polovina byla zahraničních z 8 evropských států a hranice Evropy jsme překročili díky klubu z Izraele.
Rozhodčí
Jsem velmi hrdý na to, že se podařilo nasadit 3 sady rozhodčích. Kromě drobných organizačních problémů s tímto neobvyklým počtem porotců byla velmi oceňována právě skutečnost, že porotci nemuseli za svými stolky sedět od rána do večera, ale že měli v průměru třetinu závodního dne volno a mohli si závod užít i jinak, než byli do té doby zvyklí. Navíc přítomnost hned dvou mužů ve sboru porotců není vůbec běžná.
Nástupová hudba a fanfáry vítězům
Chtěli jsme, aby důstojná úroveň závodů byla podtržena i originální nástupovou hudbou, nejlépe mající vztah ke Karlovým Varům. Známý karlovarský hudebník Bedřich Ziegler nám upravil pochod z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka, která měla premiéru právě v Karlových Varech. A výsledek byl opravdu skvělý. Hudební složku závodů jsme doplnili o originální karlovarské fanfáry, které jsme hráli závodnicím na medailových pozicích.
Servis účastníkům a propagace závodů
Abychom usnadnili zejména zahraničním klubům účast na našich závodech, zajistili jsme jim vše potřebné. Komunikaci v angličtině či ruštině, rezervaci ubytování, zajištění transferů z letiště a zpět, dopravu v rámci Karlových Varů a průvodcovské služby po městě.
Rovněž obsahová a grafická úroveň zpracování všech materiálů od prvního pozvání až po program závodů byla velmi nadstandardní a také předmětem chvály nejen ze strany účastníků.
Doprovodný program
Pověstnou „třešničkou na dortu“ byl jistě doprovodný exhibiční program. Všech 12 přestávek (předělů) mezi kategoriemi vyplnila exhibiční vystoupení na vysoké úrovni. Diváci, a k naší radosti i rozhodčí, tleskali ať již na vysoké úrovni podaným dětským a juniorským tanečním vystoupením zumby, orientálních tanců, street dance, standardních a latinskoamerických tanců, tak i zlatým hřebům doprovodného programu, kterým byl Breakdance v podání karlovarských RapPresent Crew, Orientální tanec žen pod vedením Lucie Mercové a exhibice tanečních mistrů Jana Ondera a Lucie Hunčárové.
Odměny účastníkům
Celé závody se samozřejmě pořádali kvůli závodnicím, a tak jejich spokojenost byla i pro nás prioritou. Kromě krásných velkých sedmicentimetrových medailí s logem závodů obdržely všechny medailistky i originální karlovarský lázeňský pohárek. Děvčata na všech pozicích pak dostala unikátní diplom se zlatotiskem a tašku s hodnotnými dary. Originální dárky dostali rovněž rozhodčí. Celková cena předaných medailí a darů díky štědrým sponzorům činila téměř 50 000 Kč. Nesmíme zapomenout ani na velký pohár pro absolutního vítěze Karlovarského poháru a krásného plyšového krtka pro nejmladší závodnici.
Propagace a diváci
Propagaci závodů, jak vůči sponzorům, tak zejména divákům byl dán opravdu velký prostor. Kromě osobní propagace jsme použili plakáty, letáky, billboardy a dokonce i spoty v rádiu. Konečný počet téměř 300 diváků je sice na poměry moderní gymnastiky v ČR slušný, ale rozhodně ne nijak oslnivý. Tady jsme si velmi přáli mnohem větší účast, zejména do prostor KV Areny, která velkým hledištěm disponuje. Jak jsem již dříve psal, divácká účast je vždy záležitostí a „problémem“ pořádajícího oddílu. Problémem v tom smyslu, že i když se oddíl „rozkrájí“ a diváci stejně nepřijdou, tak je možné diskutovat o tom, zda se mělo či nemělo udělat více, ale výsledek stejně nepotěší. Řekl bych, že právě divácká účast, alespoň pro mě osobně byla asi největším zklamáním. Doufám, že ohlasy prvního ročníku přispějí k vyššímu zájmu i v příštím roce a již nyní vím, že právě už tak velká propagace se bude muset ještě zvýšit.
Zde si závěrem dovolím myšlenku, že zájem o moderní gymnastiku u nás obecně není něco, co by mohl zlomit jeden oddíl, ale že to bude dlouhodobá práce a velký úkol pro všechny oddíly i samotný ČSMG.
Závodní výkony
Výkony všech zúčastněných moderních gymnastek byly, minimálně pro diváky, opravdu na evropské úrovni, a i když byly mezi závodnicemi v jednotlivých kategoriích někdy větší výkonnostní rozdíly, myslím, že to vůbec nebylo na závadu a laický divák si tak mohl udělat snazší porovnání. Díky opravdu pestré mezinárodní účasti bylo srovnání vlastní výkonnosti s kluby jiných národů zajímavé i pro samotné závodnice.
Velmi bych si přál, aby se Carlsbad RG Cup stal závodem, kde opravdu nebude (výjimečně) důležité zvítězit, ale již samotná účast bude tou hlavní motivací pro návštěvu těchto závodů i Karlových Varů.
Jiří Herian
Přidat komentář
Přehled komentářů
-
Napište první komentář!